- 27lis
- 27lis
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały w piątek 24 listopada naszą szkołę. Przybyły ze swoimi małymi i trochę większymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.
W tym dniu uczniowie, uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia zorganizowanego przez bibliotekę szkolną, oraz Mały Samorząd Uczniowski. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przybyły misie małe, średnie i duże, białe brązowe, zielone, żółte. A każdy był piękny i wyjątkowy !!!
Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, konkursy, plastyczne, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, oraz dla chętnych degustację miodku. Poznały historię święta, przedstawioną na tablicy na holu szkoły. Wspólnie oglądały w bibliotece przygotowaną wystawę książeczek o misiach. A było co oglądać, bo biblioteka jest w trakcie zakupów nowych książek z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i dużo książek z tej tematyki w ostatnim czasie trafiło na półki biblioteki. Wisienką na torcie, a raczej poziomką tego dnia była wizyta Pana Leśniczego, który spotkał się na sali gimnastycznej naszej szkoły z uczniami klas 1-3 i opowiadał wiele ciekawych historii z życia lasu i jego mieszkańców. Na koniec tego misiowego dnia dzieci uroczyście przyrzekły, że zawsze będą szanowały swoje misie. Dzień ten pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.
12
- 26lis
Tak powstały anioły...
W październiku i listopadzie w szkole zrobiło się anielsko. Wszystko za sprawą konkursu „Mój Anioł” zorganizowanego przez Bożenę Śliżewską i Danutę Jedynasty. Konkurs polegał na wykonaniu przestrzennego anioła z różnych materiałów. W pracy mogła brać udział cała rodzina dziecka. Efekty konkursu mogliśmy podziwiać na wystawie. Koło takich prac nikt nie przechodził obojętnie. Był to konkurs, a więc wszyscy z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie.
23 listopada, jako podsumowanie konkursu odbył się Wieczór z Aniołem. Przybyli wszyscy zainteresowani tym tematem ze swoimi rodzinami oraz Pani Dyrektor SP9 Agnieszka Chmielewska.
Prowadzące rozpoczęły przepięknym wierszem Ks. Jana Twardowskiego
,, Na szpilce”. W wykonaniu Oli, Zuzi i Wiktorii z klas drugich mogliśmy usłyszeć wiersz Beaty Kołodziej „Kolorowe anioły”. Dużo wzruszeń dostarczyło słuchowisko baśni Andersena ,, Anioł” ze swoim wzruszającym przekazem. Nie obeszło się bez tańca aniołów w wykonaniu uczniów klasy
II a i II b.
Wyróżnieni w konkursie zostali wszyscy uczestnicy i ich rodziny. Otrzymali podziękowania oraz żywe kwiaty, o które teraz dzieci będą musiały zatroszczyć się w swoich domach. Mamy nadzieję, że kwiaty wniosą dużo ciepła i miłości do każdej Rodziny. Niech dobre Anioły czuwają.
Chcemy w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz konkurs.
Do zobaczenia wkrótce-
organizatorzy: B. Śliżewska i D. Jedynasty.
Kolorowe Anioły
Są na świecie Anioły zielone;
One patrzą na mnie ciekawie
i w pośpiechu płoszą motyle,
kiedy biegam boso po trawie.
Gdy za oknem wciąż pada i pada,
krople deszczu kapią jak łezki,
wtedy leci do mnie z pomocą
prosto z nieba - Anioł niebieski.
A gdy zasnę, Anioły
tańczą taniec wesoły
i na fletach grają do rana;
Moje prośby i smutki,
nawet pacierz za krótki
zostawiają przed tronem Pana.
Gdy na sercu mi ciężko i płaczę,
biały Anioł smutki rozumie
i otula swymi skrzydłami
i pociesza mnie tak, jak umie.
A wesołe Anioły różowe
kiedy piję sok malinowy,
wysyłają do mnie całuski,
sto pomysłów sypią do głowy.
Kiedy dziecko jest grzeczne od rana,
złoty Anioł - czy uwierzycie? -
złotym piórem dobre uczynki
zapisuje w białym zeszycie!
Kolorowe Anioły skrzydlate
prosto z nieba niosą nam dary,
bezszelestne i niewidzialne -
ale bez nich świat byłby szary...
Beata Kołodziej
- 26lis
Webinarium NASK
We wtorek 21 listopada nasza szkoła wzięła udział w kolejnym webinarium prowadzonym przez ekspertów Cyberprofilaktyki NASK na bazie scenariuszy Cyberlekcji 3.0. Tym razem uczestnikami internetowego szkolenia byli uczniowie z klasy 5b. Lekcja pn. „Co łączy sok pomarańczowy i dezinformację?”, prowadzona przez p. Nadię Rybczyńską, dotyczyła m.in. tematu fake newsów, czyli fałszywych informacji rozpowszechnianych w mediach cyfrowych. Piątoklasiści dowiedzieli się, czym jest dezinformacja, jakie są jej rodzaje, kto i dlaczego używa jej w Internecie oraz jak się przed nią uchronić.
Wtorkowy webinar był ostatnim z serii spotkaniem online prowadzonym w ramach projektu Cyberlekcje 3.0 powstałego z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK-PIB.
Katarzyna Król-Krzywicka
3
- 26lis
Dbamy o dobre maniery
W czwartek 23 listopada uczniowie klasy 4c spotkali się na kolejnych zajęciach z programu autorskiego „Jestem dobrze wychowany(a)” realizowanego w naszej szkole od października. Tym razem dwugodzinna lekcja poświęcona była kulturalnemu zachowaniu w sytuacji, gdy jesteśmy gośćmi oraz gdy pełnimy rolę gospodarza podczas spotkań towarzyskich. Zanim czwartoklasiści poznali podstawowe zasady etykiety, powtórzyli sobie wiadomości i umiejętności poznane na pierwszym spotkaniu. Nie było jednak klasówki, tylko świetna zabawa z użyciem ChatGPT - uczniowie „rozmawiali” ze sztuczną inteligencją, sprawdzając swoją wiedzę. Kolejne 45 minut upłynęło na oglądaniu filmu edukacyjnego przedstawiającego zachowania dobrego gospodarza i kulturalnego gościa. Na koniec czwartoklasiści odgrywali scenki sprawdzające to, czego dowiedzieli się na zajęciach. Kolejne spotkanie w grudniu.
Autorski program „Jestem dobrze wychowany(a)” to cykl zajęć edukacyjno-wychowawczych obejmujących tematykę kulturalnego zachowania w różnych miejscach i sytuacjach. W roku szkolnym 2023/2024 realizowany jest w klasie 4c. Uczniowie zapisani na zajęcia spotykają się raz w miesiącu na dwugodzinnej lekcji poświęconej tematyce savoir-vivre’u.
Katarzyna Król-Krzywicka
5
- 22lis
Obiady w grudniu
Opłatę za żywienie za miesiąc grudzień
należy uiścić
do dnia 28.11.2023 r.
Bony obiadowe będą wydawane po okazaniu potwierdzenia przelewu za żywienie za miesiąc grudzień
Odpłatność za obiady – miesiąc XII 2023 r.
16 dni żywieniowych wynosi 128 zł
* * * * * * * * * * * * * * * * *
NR KONTA: indywidualne konto wygenerowane dla dziecka
Szkoła Podstawowa nr 9
im. Włodzimierza Puchalskiego ul. ks. Hamerszmita 11
w SuwałkachW tytule prosimy o podanie: imię i nazwisko dziecka,
klasa, miesiącZ dowodem wpłaty należy zgłosić się do sekretariatu szkoły w celu odebrania bonów obiadowych.
Bony będą wydawane w dniu 1 grudnia 2023 r.
- 20lis
- 19lis
Klasa 6a w Muzeum Okręgowym
16 listopada klasa 6a zwiedzała następujące wystawy:Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży,Na dziejowym trakcie. - historia Suwałk,Alfred Wierusz-Kowalski 1849-1915 - życie i twórczość artysty.
17
- 19lis
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Szanowni Państwo !
Miło nam jest jednym przypomnieć, innych poinformować, że szkoła nasza w kwietniu otrzymała wsparcie dla biblioteki szkolnej w ramach realizacji „Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3 i otrzymała dotację w kwocie 15000 złotych na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia, aby zwiększyć atrakcyjność usług bibliotecznych.
Pamiętajmy jednak – nie rodzimy się z potrzebą czytania, nabywamy ją w ciągu całego życia. Dorastająca młodzież również potrzebuje naszego wsparcia w tym zakresie, bowiem potrzeby czytelnicze zmieniają się wraz z wiekiem. W trudnym okresie dorastania na pierwszy plan wysuwa się proces kształtowania tożsamości, a odpowiednia lektura pomaga w odnalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie i otaczającej nas rzeczywistości. Czytanie tworzy lepszą przyszłość, kształtuje młodych odbiorców. Wyzwaniem dla nas wszystkich jest sposób zachęcenia do sięgania po książki przez młodych ludzi, aby czytelnictwo stało się pożądaną praktyką społeczną.
Szanowni Rodzice i Opiekunowie, wzmacniajmy u swoich dzieci, szczególnie tych dorastających miłość do czytania książek. Zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania sprawnie, by czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspakajała pragnienia i potrzeby człowieka, zarówno emocjonalne jak i intelektualne.
Dyrektor, grono pedagogiczne
oraz nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 9 w Suwałkach.
- 19lis
CYBERlekcja w klasie 4c
We wtorek 14 listopada uczniowie klasy 4c wzięli udział w szkoleniu internetowym (tzw. webinarium), prowadzonym przez ekspertów Cyberprofilaktyki Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (w skrócie NASK) na bazie scenariuszy Cyberlekcji 3.0. Spotkanie pod nazwą „Nadużywanie nowoczesnych technologii” prowadziły p. Ewa Domańska i p. Natalia Wójcicka. O godzinie 8.55 czwartoklasiści połączyli się zdalnie i wraz z innymi uczestnikami szkolenia z całej Polski wysłuchali lekcji poruszającej problem mądrego i odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii. Ekspertki zapoznały uczniów z nowymi pojęciami np. FOMO, Phubbing, Smombie, przedstawiły zalety i wady korzystania z Internetu oraz udzieliły cennych wskazówek dotyczących tego, gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia od mediów cyfrowych.
Warto dodać, że rodzice również mogą wziąć udział w cyklu webinariów. W ramach Cyberprofilaktyki NASK organizowane są „Cyfrowe wieczory dla rodziców”. Wystarczy kliknąć w link rejestracyjny, podać podstawowe dane (imię, nazwisko oraz adres e-mail) i w odpowiednim terminie połączyć się zdalnie z ekspertami. Poniżej szczegóły ze strony organizatorów:
- 28 listopada, godzina 18:30, Maciej „Zuch” Mazurek i Ewa Domańska ekspertka z Cyberprofilaktyki NASK: „Co rodzice powinni wiedzieć o mediach społecznościowych, ale wstydzą się zapytać?"
Zarejestruj się: https://nask.clickmeeting.com/crpwomsawsz/register
- 5 grudnia, godzina 18:30, Julia Piechna ekspertka z Cyberprofilaktyki NASK i Mateusz Mrozek, Dyrektor Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK: „100% sok z pomarańczy czy napój owocowy? Czyli jak rodzic może pomóc swojemu dziecku uniknąć konsumpcji dezinformacji.”
Zarejestruj się: https://nask.clickmeeting.com/jpsdukd/register
- 19 grudnia, godzina 18:30, Marcin Perfuński i Anna Rywczyńska, Kierownik Działu Profilaktyki Zagrożeń w NASK: „Cyfrowa higiena dla najmłodszych, czyli jak wprowadzić dobre nawyki od dzieciństwa."
Zarejestruj się: https://nask.clickmeeting.com/chdncjwdnod/register
CYBERlekcje to nowy projekt edukacyjny, który powstał w ramach współpracy Ministra Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.
"Cyfrowe wieczory dla rodziców" to cykl, który jest jednym z działań zainicjowanych przez Radę Doradczą Rodziców NASK.
Katarzyna Król-Krzywicka
1- 28 listopada, godzina 18:30, Maciej „Zuch” Mazurek i Ewa Domańska ekspertka z Cyberprofilaktyki NASK: „Co rodzice powinni wiedzieć o mediach społecznościowych, ale wstydzą się zapytać?"
- 19lis
Wyjazdowa lekcja ekologii
W środę 15 listopada klasa 4c wzięła udział w lekcji „Świadomi suwalczanie segregują śmieci” organizowanej przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach. Podczas wizyty w punkcie edukacji ekologicznej przy ul. Raczkowskiej czwartoklasiści przypomnieli sobie zasady segregowania poszczególnych odpadów, obejrzeli film edukacyjny, a także zwiedzili teren zakładu. Celem lekcji było uświadomienie uczniom, co dzieje się z odpadami komunalnymi po odbiorze ze śmietników oraz pokazanie, jak ogromne ilości odpadów wytwarzają ludzie. Czwartoklasiści dowiedzieli się, ile pracy trzeba włożyć, aby zagospodarować odpady i jak ciężką pracę wykonują ludzie w PGO. Wizyta w przedsiębiorstwie pokazała wagę segregacji i recyklingu. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, które sprawiły dzieciom wiele radości.
Lekcja była w całości finansowana przez Urząd Miasta Suwałki.
Katarzyna Król-Krzywicka
1
- 19lis
Makieta Suwałk
Uczniowie klasy 3a w ramach pracy w grupach wykonali makiety naszego miasta. Ich zadaniem było pokazac najciekawsze zakamarki miasta. Mogli użyć swojej wyobraźni i dodać to, czego ich zdaniem w nim brakuje.
Wszystkie makiety były dopracowane i imponujące, a pomysły bardzo ciekawe. Wygodnie byłoby mieć blisko siebie Centrum Nauki Kopernik, Stację Kosmiczną czy Starbucks.
Karolina Romanowska
4
- 18lis
WIECZÓR FILMOWY
W jeden z listopadowych, długich wieczorów klasy 1 i 2 spotkały się w świetlicy szkolnej na wieczór filmowy. Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie!
Natalia Szczerbowska
Karolina Romanowska
3
- 18lis
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła obchodziła w tym roku XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, w którą angażują się tysiące placówek. Ma ona na celu pokazanie, że tabliczka mnożenia jest nam niezbędna w życiu codziennym, a nauka może być przyjemnością i zabawą.
Obchody tego święta rozpoczęły się w naszej społeczności już na początku tygodnia. Chętne dzieci mogły wziąć udział w konkursie "Łamigłówki matematyczne", którego roztrzygnięcie odbyło się w piątek.
17 listopada uczniowie klasy 3a zorganizowali na korytarzu stoiska, w których wszyscy zainteresowani mogli spróbować swoich sił i zdobyć Legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. Tuż obok można było odwiedzić Matematyczną Ławeczkę i zagrać w grę matematyczną. Zainteresowanie akcją było bardzo duże, a Ekspertem Tabliczki Mnożenia zostało 225 osób z naszej szkoły. Patrole matematyczne odwiedziły również Panią Pielęgniarkę, Pana Waldka, Panią Dyrektor, Panią Sekretarkę, Panie Pedagog. Warto dodać, że wszyscy przeszli test pozytywnie.
Po skończonych lekcjach organizatorzy wybrali się na ulicę i zaprosili do udziału w akcji przechodzniów. Legitymację udalo się zdobyć 25 osobom. Dla dzieci była to wspaniała okazja do rozwijania kompetencji społecznych i sprawdzenia siebie.
Młodsi sprawdzają, czy starsi Tabliczkę Mnożenia znają!
Dziękujemy za udział w wydarzeniu.
Karolina Romanowska
54
- 14lis
Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – Październik 2023
Trochę się działo!
Na początku miesiąca ogłosiliśmy konkursy plastyczne dla klas 1 na „Zakładkę do książki”, oraz przy wydatnym współdziałaniu z panią od plastyki konkurs dla klas 6 na kolaż do hasła „Biblioteka – tu kwitnie Wyobraźnia”, co było również hasłem tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, uzupełnionego w naszej Szkole o: „Z twórczości Kornela Makuszyńskiego”, czego dowody w postaci nagrodzonych i wyróżnionych prac można oglądać od dziś (piątek 10 listopada) na holu koło Biblioteki szkolnej. W drugim tygodniu października dla klas 2, 3 , 4-5 ogłoszono konkursy literackie. Klasy 2 rywalizowały ze znajomości treści książki Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza „120 przygód Koziołka Matołka”, klasy 3 miały za zadanie odgadnięcia z której książki („120 przygód Koziołka Matołka”, „Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki”, „O wawelskim smoku”) pochodzi cytowany fragment, klasy 4 i 5 miały rywalizować w konkursie ze znajomości treści książki K. Makuszyńskiego „ O dwóch takich co ukradli księżyc”. Z przyczyn niezależnych od Organizatora konkursy przełożono w czasie. Z początkiem października Biblioteka rozpoczęła miesięczną akcję „Uwolniona książka” czyli bookcrossing, która z uwagi na duże zainteresowanie trwać będzie do końca I semestru roku szkolnego.
„Zakładka do książki” – Konkurs kl. 1
I Miejsce - Anna Sztabińska kl. 1c,
II Miejsce - Michał Sowul kl. 1a,
III - Miejsce Robert Węgrowski kl. 1c,
Wyróżnienie - Lena Jakubowska kl. 1c
Kolaż – hasło „Biblioteka - tu kwitnie Wyobraźnia” – Konkurs kl. 6
I Miejsce - Dominika Bryk kl. 6a,
II Miejsce - Joanna Sienkiewicz kl. 6a,
III Miejsce - Jan Piasecki kl. 6b
„Co wiemy o Koziołku Matołku?” – Konkurs kl. 2
I Miejsce – Igor Niedziejko kl. 2c,
II Miejsce - Julia Bogdzio kl. 2a,
III Miejsce – Zuzanna Chmielewska kl. 2b, Aleksandra Ołów kl. 2b
„Książkowi detektywi” – Konkurs kl. 3
I Miejsce – Anna Krok kl. 3a,
II Miejsce – Wiktor Kalinowski kl. 3a, Oliwia Pietruszewska kl. 3a,
III Miejsce – Julia Prażnowska kl. 3b, Lidia Korotko kl. 3c
Wszystkim zainteresowanym, a w szczególności nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
12
- 12lis
Kampania przeciwko przemocy
W listopadzie ruszyła kampania „19 dni przeciwko przemocy oraz krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Nasza szkoła tradycyjnie przyłączyła się do tej potrzebnej akcji, która nagłaśnia ważny i trudny problem, jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. W tym roku gościliśmy p. Sylwię Sienicę z Aresztu Śledczego w Suwałkach oraz p. Karolinę Stankiewicz i p. Anitę Wysocką z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, które przeprowadziły zajęcia w klasach 4b, 4c i 6b. Spotkanie dotyczyło tematu przemocy rówieśniczej. Na przykładzie historii pewnej dziewczyny nasi uczniowie poznali rodzaje i przyczyny, a także konsekwencje prawne przemocy. Panie pokazały też bardzo interesujący film, który przedstawiał konkretny sposób działania w przypadku agresji słownej. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za ciekawą i przydatną lekcję.
Katarzyna Król-Krzywicka
1
- 12lis
Narodowy Dzień Niepodległości w świetlicy szkolnej
W świetlicy szkolnej dzieci również obchodziły Narodowy Dzień Niepodległości. Wykonywały prace plastyczne, rozmawiały o tym czym jest niepodległość i kim jest patriota. Nie zabrakło również śpiewania pieśni patriotycznych.
Natalia Szczerbowska
Karolina Romanowska
2
- 12lis
Zbieramy-pomagamy-wygrywamy
Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w zbiórce baterii, starych telefonów komórkowych, starych laptopów i starych monet. Szczegóły na plakacie.
Karolina Romanowska
Katarzyna Król-Krzywicka
- 12lis
Basen
Uczniowie klas III w dalszym ciągu uczęszczają na zajęcia basenowe. Co tydzień rozwijają umiejętność pływania. Pływanie to doskonała formą rekreacji i rehabilitacji ruchowej.
Bardzo cieszymy się, że możemy w tak aktywny sposób spędzać czas.
Karolina Romanowska
Marta Manalis
Grażyna Sadowska
- 12lis
Konkurs "Dary Jesieni"
10 listopada 2023 roku odbyło się roztrzygnięcie rodzinnego konkursu świetlicowego "Dary Jesieni". Prace konkursowe były bardzo różnorodne I wyjątkowe. Z tego powodu jury miało wyjątkowo trudne zadanie.
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.
Karolina Romanowska
Natalia Szczerbowska
5